Погода в Іваничах

вологість:

тиск:

вітер:

Культура

Іваничівський народний історичний музей

Іваничівський історичний музей відкрито у травні 1975 року з нагоди святкування 30-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Засновник та перший директор музею – Василь Федорович Усик.  Вагомий внесок зробили відомі волинські краєзнавці – Микола Матвійович Корзонюк (1920-1994) та Леон Каленикович Пучковський (1905-2001), які зібрали багато унікальних матеріалів: археологічних знахідок, архівних документів, предметів побуту. Обоє вони – лауреати обласної літературно-мистецької премії ім. Агатангела Кримського.
У лютому 1993 року Постановою колегії обласного управління культури за значну експозиційну, пошукову роботу музеєві присвоєно звання „Народний”.
Щороку музей приймає понад 2 тисячі відвідувачів. Фонди музею нараховують більше 3000 експонатів, майже половина з них – оригінали. Експозиція музею розміщена у трьох залах і складається з восьми розділів, що знайомлять з історією краю від найдавніших часів і до сьогодення.
Знахідки, представлені у вітринах першого залу музею, датуються епохою палеоліту. Це знайдений у с. Шахтарське Іваничівського району бивень мамонта - найунікальніший з колекції експонатів кам'яного віку. Також у вітрині знаходяться зразки знарядь праці найдавніших людей - крем'яні скребачки, нуклеуси, сокири та ін. Найдавніше поселення на території селища Іваничі виявлено в епоху бронзи - ІІ тисячоліття до нашої ери.
Особливу увагу привертають матеріали періоду Київської Русі, які представлені у вітринах знахідками з урочищ „Ливень”, „Замок” та „Рудка” поблизу села Литовеж Іваничівського району. Це залишки болотної руди, сталевий ніж та лопата, кам’яні зернотерки, рештки будівельного матеріалу – плінфи. Ці давньоруські поселення знаходилися на березі р.Бугу і були впливовими осередками на торгівельних шляхах середньовічного періоду.
Перша писемна згадка про Іваничі в історичних документах належить до 1545 року, коли село перебувало під владою Литовського князівства і належало родині Іваницьких (герб - Повня). У середині XVII століття село перейшло у власність до Красницьких, а згодом до Чацьких – власників сусіднього містечка Порицька, яке було одним із осередків культурного життя Волині кінця XVIII – початку XIX століття. В експозиції представлена пам’ятна дошка 1891 року із дзвіниці, яку побудувала родина Чацьких разом із жителями містечка біля костелу в Порицьку.
Численні музейні реліквії розкривають історію нашого краю кінцяXIХ – початку XXстоліття. Зокрема, оригінальні експонати – карта земель сіл Іваничівського та Володимир-Волинського повіту Волинської губернії (1896 рік), що свідчить про володіння цими землями дворянки Марії Кератової, план розподілу землі селян с.Орищі Володимир-Волинського повіту (1911р), Свідоцтво про закінчення церковно-приходської школи с.Іваничі (1913р.). Прості знаряддя праці та фотоматеріали в експозиції свідчать про нелегке життя земляків.
Експозиція розповідає про життя краю періоду польської окупації, діяльність КПЗУ, гуртки „Просвіта” на території Іваничівського району.
В окремому залі оформлено інтер’єр селянської хати-світлиці минулого століття. Особливий інтерес викликає колекція старовинного одягу та речей побуту минулого століття. Народно-ужиткове мистецтво представлене у світлиці плетінням із лози, соломки та кори, гончарними виробами. Центральні в інтер’єрі – піч та ткацький верстат XX століття. Поряд експонуються знаряддя праці для переробки сировини та виготовлення тканин і одягу – прач, дергальна щітка, ручні прядки, мотовила, рубель і качалка.
Фронтові речі, залишки зброї, фото- та документальні матеріали, спогади, передані ветеранами, розповідають про події Другої світової війни на території Іваничівського району, окремий стенд присвячено діяльності УПА. Серед експонатів – залишки літака, ствол від кулемету „Максим”, ручна граната, протитанкова рушниця, стволи від гвинтівок, гільзи від снарядів, солдатські речі, карта-схема визволення району в ході Львівсько-Сандомирської операції.
Ряд стендів присвячено місцевим жителям, що зазнали політичних репресій, а також подвигу Ю.М.Лелюкова – учителя військової підготовки Іваничівської ЗОШ №2, що трагічно загинув, рятуючи життя учнів у листопаді 1984 року.
Розвиток культури, освіти, медицини, промисловості та сільського господарства в районі становить останній розділ експозиції, який постійно поповнюється новими матеріалами.
Адреса: 45300, Волинська обл., смт. Іваничі, вул. Банківська, 4.
Тел.: (03372) 2-21-04 (відділ культури)
Моб. тел.: (097) 756 98 08.
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Музей працює з 10.00 до 16.00 год., перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні – субота, неділя.
Директор: Куль Лариса Миколаївна .